Translation Editor (Chinese-Russian)
Central Translation BureauBeijingUpdate time: May 30,2023
Job Description
Translation Editors (Chinese-Russian) Редактор – переводчик (китайско-русский)
Central Compilation and Translation Bureau, Beijing, China (Институт по изучению партийной истории и литературы при ЦК КПК, Китай, Пекин )

Employment Type (ТИП ЗАНЯТОСТИ)
Full-time (Полная занятость)

Job Description (ОПИСАНИЕ ВАКАНСИИ)
(As a member of the Bureau’s team of translators, you will work on the official Russian translations of central government documents, including the premier’s annual report on the work of the government, state policy documents, and the works of Chinese leaders. (Как член команды переводчиков нашего института, вы будете работать над русскими переводами главных партийных и государственных документов, таких как ежегодный доклад о работе правительства, документы о государственной политике, труды руководителей КПК и КНР и т.д.)
Your main role will be to revise and polish translations to ensure accuracy and readability. You will contribute to the team through your strong understanding of the Russian language and your self-motivation to research and enhance the quality of translations. (Ваша основная обязанность заключается в редактировании текста перевода с китайского на русский язык и обеспечении его точности и понятности. Ваше отличное знание русского языка и инициатива в области изучения переводного текста и повышения его качества будут очень важны для нашей работы.)

You Will Be/Have (ТРЕБОВАНИЯ
• A native Russian speaker with excellent written communication skills (Носитель русского языка с отличными навыками письменного общения);
• A bachelor’s degree, preferably in China studies, international relations, or journalism (Высшее образование, предпочтительно по специальности синологии, истории, международных отношений и т.д.);
• High proficiency in Chinese, particularly reading (Высокий уровень знания китайского языка);
• (At least two years of work experience in translation or editing (Опыт работы в сфере перевода или редактирования от 2 года);
• A good knowledge of contemporary China (Общие знания о современном Китае).
• Currently working or studying in China.

Salary and Benefits (ЗАРПЛАТЫ И БОНУСЫ )
• Salary: 15,000-20,000 RMB per month (Зарплата: 15 000–20 000 китайских юаней за месяц);
• Apartment: You will have the option of a heavily-subsidized and fully furnished apartment located in the heart of Beijing (Xidan). The apartment is a fifteen-minute walk from work, and is ideally located for access to shops, restaurants, cinemas, and public transport. (Проживание: Предоставляется общежитие квартирного типа, в значительной степени субсидированное правительством и полностью меблированное. Квартира находится в центре Пекина – Сидань, в 15 минутах ходьбы от института);
• Housing Allowance: Should you choose to find your own housing you will be given a housing allowance of 36,000 yuan per year. (Жилищное пособие: Вы будете получать жилищное пособие в размере 36,000 китайских юаней за год, если вы решите найти другую собственную квартиру);
• Insurance: The Bureau offers social insurance (basic health care and state pension) to all its employees. (Страхование: Социальное страхование (базовое медицинское страхование и страхование по старости) для всех работников);
• Paid Leave: Foreign employees under a one-year contract are entitled to 15 days of paid leave after their first six months. (Оплачиваемый отпуск: Иностранному работнику за рабочий год предоставляется оплачиваемый отпуск на 15 рабочих дней по окончании шестимесячного испытательного срока.)

For more information about the Central Compilation and Translation Bureau, please visit our website (Более подробная информация об Институте по изучению партийной истории и литературы при ЦК КПК на сайте ).

Interested applicants should send their CV and a writing sample (around 2,000 words), or a personal statement (500-1,000 words) to Xiao Deqiang. (Если вас интересует данная вакансия, отправьте, пожалуйста, свое резюме и личное заявление (500-1,000 слов) Сяо Дэцяну.)

Get email alerts for the latest"Translation Editor (Chinese-Russian) jobs in Beijing"